M50-3002045
M50-3002045
Harwin’s Company Overview
M50-3002045
DigiKey Part Number
952-1369-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3002045
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD PCB
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M50-3002045 Models
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Height
0.173" (4.40mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
5.4mm, 6.08mm, 9.37mm
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)