B72220S0350K101
DigiKey Part Number
495-4659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0350K101
Description
VARISTOR 56V 2KA DISC 20MM
Detailed Description
56 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
B72220S0350K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
33J
Capacitance @ Frequency
8000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V