B72214S2301K301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 19.806
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
B72214S2301K301
DigiKey Part Number
B72214S2301K301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S2301K301
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Energy
125J
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V