B72214S2301K504 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 19.766
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B72214S2301K504 is not available
B72214S2301K504
DigiKey Part Number
495-B72214S2301K504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S2301K504
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
125J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V