B43858L2336M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 11.943
Datasheet
Surge
Nichicon
Nichicon
In Stock: 496
New at DigiKey
33 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
B43858L2336M000
DigiKey Part Number
495-B43858L2336M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43858L2336M000
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43858L2336M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
630 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C