B43548B9567M060 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 220
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 215
Datasheet
In Stock: 94
In Stock: 0
In Stock: 457
In Stock: 0
Rubycon
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 197
Nichicon
In Stock: 107
Nichicon
In Stock: 137
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 160mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43548B9567M060
DigiKey Part Number
495-B43548B9567M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43548B9567M060
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43548B9567M060 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.79 A @ 100 Hz
Impedance
230 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C