B43508A5687M002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 560
Datasheet
In Stock: 60
In Stock: 0
In Stock: 276
In Stock: 204
In Stock: 0
Chemi-Con
Chemi-Con
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 180mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43508A5687M002
DigiKey Part Number
B43508A5687M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A5687M002
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 100 Hz
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C