B41856C6337M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 4.400
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Rubycon
In Stock: 921
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
B41856C6337M000
DigiKey Part Number
B41856C6337M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41856C6337M000
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41856C6337M000 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
50 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C