B41856C4228M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1.619
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2.945
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Rubycon
In Stock: 2
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 626
Chemi-Con
In Stock: 129
In Stock: 540
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 12
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
B41856C4228M000
DigiKey Part Number
B41856C4228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41856C4228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41856C4228M000 Models
Category
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
25 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C