B41858C4228M000
DigiKey Part Number
495-B41858C4228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C4228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 41mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41858C4228M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.028 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C