B41821F4477M006 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3.670
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 210
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
Nichicon
Nichicon
In Stock: 921
Image for B41821F4477M006 is not available
B41821F4477M006
DigiKey Part Number
495-B41821F4477M006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41821F4477M006
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 710mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
710mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C