ECA-1CM471BJ
DigiKey Part Number
10-ECA-1CM471BJCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-1CM471BJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-1CM471BJ
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-1CM471BJ Models
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
748 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C