BK/GDA-1.6A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 977
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 269
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Similar
In Stock: 942
In Stock: 5
1.6 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/GDA-1.6A
DigiKey Part Number
283-BK/GDA-1.6A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDA-1.6A
Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Part Status
Active
Melting I²t
0.748
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CCC, SEMKO, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.113 Ohms