021601.6MXP
DigiKey Part Number
F4626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021601.6MXP
Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Melting I²t
1.005
Approval Agency
CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.1112 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V