SMCJ20CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 17.308
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2.937
Datasheet
Bourns Inc.
Datasheet
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 309
Microchip Technology
Microchip Technology
32.4V Clamp 46.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ20CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ20CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ20CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ20CA-13
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ20CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V