SMBJ7.5CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 6.544
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 37
Datasheet
In Stock: 0
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
12.9V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ7.5CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ7.5CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ7.5CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ7.5CA-13
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ7.5CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V