SMBJ7.5CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 24.513
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
12.9V Clamp 46.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ7.5CA-HR
DigiKey Part Number
SMBJ7.5CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ7.5CA-HR
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V