SMBJ40CA-13-F
DigiKey Part Number
SMBJ40CA-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ40CA-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ40CA-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ40CA-13-F
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
EDA/CAD Models
SMBJ40CA-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V