SMAJ78CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 208.888
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.948
Datasheet
Bourns Inc.
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Microchip Technology
Comchip Technology
126V Clamp 3.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ78CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ78CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ78CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ78CA-13
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ78CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V