SMAJ14A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 108.278
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 471
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3.832
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
23.2V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ14A-13
DigiKey Part Number
SMAJ14ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ14ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ14A-13
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ14A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V