D3Z10BF-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 4.857
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5.596
Datasheet
Zener Diode 10 V 400 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
D3Z10BF-7
DigiKey Part Number
31-D3Z10BF-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D3Z10BF-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D3Z10BF-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3Z10BF-7
Description
DIODE ZENER 10V 400MW SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D3Z10BF-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323F
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms