381LX561M250J032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
TDK
Nichicon
Nichicon
In Stock: 822
Image for 381LX561M250J032 is not available
381LX561M250J032
DigiKey Part Number
381LX561M250J032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX561M250J032
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 355mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
355mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C