381LX221M250H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.603
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
TDK
In Stock: 449
TDK
In Stock: 443
Nichicon
In Stock: 192
Nichicon
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 905mOhm 3000 Hrs @ 105°C
381LX221M250H012
DigiKey Part Number
381LX221M250H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX221M250H012
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
905mOhm