LGN2E221MELZ25
DigiKey Part Number
493-7089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGN2E221MELZ25
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LGN2E221MELZ25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C