381LX151M400J012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.418
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 167
In Stock: 162
In Stock: 112
In Stock: 393
TDK
Nichicon
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX151M400J012
DigiKey Part Number
381LX151M400J012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX151M400J012
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C