381LQ121M350H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 200
Chemi-Con
In Stock: 217
Chemi-Con
In Stock: 384
120 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.382Ohm 2000 Hrs @ 105°C
381LQ121M350H022
DigiKey Part Number
381LQ121M350H022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LQ121M350H022
Description
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.382Ohm