380LX681M180J032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Direct
Nichicon
Rubycon
Rubycon
680 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX681M180J032
DigiKey Part Number
380LX681M180J032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX681M180J032
Description
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.11 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C