380LX121M450H032 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
In Stock: 195
Chemi-Con
In Stock: 400
Chemi-Con
In Stock: 400
In Stock: 396
Nichicon
In Stock: 234
Nichicon
In Stock: 130
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Image for 380LX121M450H032 is not available
380LX121M450H032
DigiKey Part Number
380LX121M450H032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX121M450H032
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.66Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.66Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C