228LBB100M2BH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.117
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
Nichicon
In Stock: 161
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 113.04mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
228LBB100M2BH
DigiKey Part Number
228LBB100M2BH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
228LBB100M2BH
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.08 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.85 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
113.04mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C