227CKE100M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 290
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.294
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.368
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 972
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 603mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
227CKE100M
DigiKey Part Number
227CKE100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
227CKE100M
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
660 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.089 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C