EGPD101ELL221MK25H
DigiKey Part Number
565-3824-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGPD101ELL221MK25H
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 68mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGPD101ELL221MK25H Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.07 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.14 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
68mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C