185474J63RHB-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5.403
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
TDK
TDK
Upgrade
Upgrade
0.47 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
185474J63RHB-F
DigiKey Part Number
185474J63RHB-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185474J63RHB-F
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
185474J63RHB-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
63V