185224J63RCB-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 408
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
Direct
TDK
Upgrade
Upgrade
In Stock: 74
0.22 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
185224J63RCB-F
DigiKey Part Number
185224J63RCB-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185224J63RCB-F
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
185224J63RCB-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
63V