185224J63RCA-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 408
Datasheet
Similar
Upgrade
In Stock: 74
0.22 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
185224J63RCA-F
DigiKey Part Number
185224J63RCA-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185224J63RCA-F
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
185224J63RCA-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
63V