168682K400C-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Similar
TDK
6800 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
168682K400C-F
DigiKey Part Number
168682K400C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168682K400C-F
Description
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
168682K400C-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V