168153K400F-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TDK
TDK
0.015 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
168153K400F-F
DigiKey Part Number
168153K400F-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168153K400F-F
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
168153K400F-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V