107KBM063MGU
DigiKey Part Number
107KBM063MGU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107KBM063MGU
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.4921Ohm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
274 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
685 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4921Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C