383LX471M450A052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 31.592
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 6.020
Datasheet
In Stock: 30
TDK
Chemi-Con
In Stock: 299
Nichicon
Nichicon
In Stock: 51
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 105°C
383LX471M450A052
DigiKey Part Number
338-2077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
383LX471M450A052
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V