SLP471M450H4P3
DigiKey Part Number
338-1945-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP471M450H4P3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 706mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLP471M450H4P3 Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
706mOhm