SW2G560MNN1230 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.000
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 2.000
Datasheet
56 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
SW2G560MNN1230
DigiKey Part Number
4191-SW2G560MNN1230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW2G560MNN1230
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
675 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.56 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C