EKHF451ELL560MK30S
DigiKey Part Number
565-EKHF451ELL560MK30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHF451ELL560MK30S
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
56 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKHF451ELL560MK30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
864 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C