ELXZ6R3ELL472MK30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2.508
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Similar
Nichicon
Nichicon
In Stock: 477
Parametric Equivalent
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
LXZ Series
ELXZ6R3ELL472MK30S
DigiKey Part Number
565-1886-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ6R3ELL472MK30S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXZ6R3ELL472MK30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.9635 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 100 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C