ELXY250ELL331MJ16S
DigiKey Part Number
565-1795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY250ELL331MJ16S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXY250ELL331MJ16S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
412.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
825 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
84 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C