ELXY160ELL681MJ20S
DigiKey Part Number
565-ELXY160ELL681MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY160ELL681MJ20S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXY160ELL681MJ20S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
624 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.04 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C