ELXY100ETE272MK30S
DigiKey Part Number
565-ELXY100ETE272MK30STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-ELXY100ETE272MK30SCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY100ETE272MK30S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.4625 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
1.95 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C