ELXS501VSN181MR40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Datasheet
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
180 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS501VSN181MR40S
DigiKey Part Number
ELXS501VSN181MR40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS501VSN181MR40S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS501VSN181MR40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6731 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C