ALC80A181CD500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
180 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 940mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C
ALC80A181CD500
DigiKey Part Number
ALC80A181CD500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC80A181CD500
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.53 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.13 A @ 10 kHz
Impedance
649 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
940mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C