EKZG160ELL102MH20D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1.480
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.368
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 389
Nichicon
Nichicon
Image for EKZG160ELL102MH20D is not available
EKZG160ELL102MH20D
DigiKey Part Number
EKZG160ELL102MH20D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZG160ELL102MH20D
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.122 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
1.87 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C