EKZE160ELL121MF11D
DigiKey Part Number
565-1658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE160ELL121MF11D
Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
162 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
405 mA @ 100 kHz
Impedance
130 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C