EKY-350ELL330ME11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 556
Datasheet
In Stock: 12.488
Cornell Dubilier Knowles
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EKY-350ELL330ME11D
DigiKey Part Number
565-EKY-350ELL330ME11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ELL330ME11D
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKY-350ELL330ME11D Models
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Impedance
580 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C